TehniÄki fakultet Rijeka: SunÄevu toplinu pretvaraju u rashladnu energiju
Najvažnija primjena je za potrebe nastave, znanstveno-istraživaÄkog rada te ispitivanja i mjerenja na Zavodu za termodinamiku.
Niti godinu dana nakon puštanja u pogon solarne elektrane, na TehniÄkom fakultetu SveuÄilišta u Rijeci predstavljen je novi veliki projekt iz podruÄja korištenja energije iz obnovljivih izvora – sustav solarnog hlaÄ‘enja.
RijeÄ je o sofisticiranom sustavu koji za hlaÄ‘enje koristi sunÄevu energiju, vrijednom preko 700 tisuća kuna, od kojih je najveći dio osiguran iz fondova EU-a kroz Emilie projekt, u kojemu uz partnere iz šest zemalja sudjeluje i Regionalna energetska agencija (REA) Kvarner. ZajedniÄki su ga realizirali TehniÄki fakultet i REA Kvarner, uz potporu Primorsko-goranske županije i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku uÄinkovitost.
Sva oprema je već ugrađena i u pogonu, a detalje projekta predstavili su dekan Fakulteta prof. dr. Goran Turkalj i prof. Branimir Pavković sa Zavoda za termodinamiku i energetiku te direktor REA Kvarner Darko Jardas.
– Sustav se koristi za hlaÄ‘enje laboratorija za klimatizaciju, a integriran je u sustav grijanja i hlaÄ‘enja fakulteta, tako da se sada u zimskim mjesecima koristi i kao potpora sustavu grijanja, a ljeti će se moći koristiti i za hlaÄ‘enje prostorija, Äime će smanjiti potrošnju energije iz konvencionalnih izvora. No, najvažnija primjena je za potrebe nastave, znanstveno-istraživaÄkog rada te ispitivanja i mjerenja na Zavodu za termodinamiku, rekao je Turkalj, istaknuvši kako je TehniÄki fakultet, kao prva visokoobrazovna institucija u Hrvatskoj još sedamdesetih godina prošlog stoljeća zapoÄeo sa sustavnim bavljenjem solarnom energijom.
Sredstva za projekt izborena su u žestokoj meÄ‘unarodnoj konkurenciji, kazao je Jardas, dodavši kako je sliÄan sustav već ugraÄ‘en u crikveniÄkoj Thallasotherapiji, a oba će, osim u praktiÄne svrhe grijanja i hlaÄ‘enja, poslužiti za istraživaÄki rad i unapreÄ‘ivanje sustava solarnog hlaÄ‘enja u budućnosti.
– U Crikvenici je primijenjena nešto drugaÄija tehnologija pa ćemo kroz godine moći usporeÄ‘ivati rad i uÄinkovitost oba sustava, što će nam dati vrijedne informacije za buduće sliÄne projekte. U energetici se u zadnje vrijeme dogaÄ‘aju silne promjene i tehnologija golemim koracima ide naprijed. Usudio bih se sadašnji trenutak u energetici usporediti s dogaÄ‘anjima u IT sektoru prije dvadesetak godina, kada je ostvaren ogroman napredak. Došli smo do toga da se sva dosadašnja znanja nanovo propituju i raÄ‘aju se posve novi koncepti i ideje koje će u budućnosti zasigurno znaÄajno izmijeniti naÄine korištenja energije i njezina dobivanja, kazao je Jardas.
Profesor Pavković prezentirao je tehniÄke detalje sustava, pojasnivši kako je rijeÄ o apsorpcijskom sustavu, koji za hlaÄ‘enje umjesto uobiÄajene elektriÄne energije koristi energiju izravno iz sunÄeva zraÄenja.
– Preliminarni proraÄuni pokazuju da ćemo godišnje oko 11 tisuća kilovatsati moći iskoristiti za grijanje, kao i više od 12 tisuća kilovatsati korisne rashladne energije. Ovaj projekt će nam pružiti mogućnost da istražimo mogućnosti šire primjene ove tehnologije u komercijalnim uvjetima, a najveća mu je prednost što za hlaÄ‘enje u ljetnim mjesecima ne koristi elektriÄnu energiju koje tada ionako nedostaje zbog velikog opterećenja, nego je uzima direktno od sunca, kazao je Pavković, koji je po završetku prezentacije okupljene poveo u razgledavanje cijelog sustava, od instalacija na krovu fakultetske zgrade, do toplinske pumpe u sklopu kotlovnice.